مرخصی استحقاقی چیست؟
مرخصی استحقاقی چیست؟

بازخرید مرخصی یکی از مواردی است که اکثر کارمندان اطلاعات کافی و کاملی در مورد شرایط و قوانین آن ندارند و این موضوع می‌تواند موجب بروز اختلاف بین کارفرما و کارمند و یا پایمال شدن حقوق کارمند شود.

مرخصی استحقاقی چیست؟

مرخصی استحقاقی چیست؟

برای اینکه به موضوع بازخرید استحقاقی بپردازیم خوب است که ابتدا تعریف مرخصی استحقاقی را با هم مرور کنیم. مرخصی استحقاقی، مرخصی سالانه کارمندان یا مرخصی استحقاقی تعطیلات است که همراه با دریافت حقوق است. مطابق با ماده 64 قانون کار، مدت زمان مرخصی استحقاقی مجموعا یک ماه در سال (با احتساب چهار جمعه) است اما تعداد این روزها می‌تواند بسته به تصمیم و سیاست‌های شرکت و کارفرما بیشتر هم باشد. در صورتی که کارمندی کمتر از یک سال در یک مجموعه مشغول به کار باشد، تعداد مرخصی‌های او مطابق با مدت زمانی که در آن مجموعه کار کرده است محاسبه میشود. ذخیره مرخصی به چه معناست ؟

در بسیاری از موارد پیش می‌‎آید که فرد از مرخصی های استحقاقی خود استفاده نکرده است بنابراین میتواند آن را ذخیره کند تا سال بعد از آن استفاده کند. اما مطابق با قانون کار، هیچ کس نمیتواند بیش از 9 روز از مرخصی‌های ذخیره شده خود را به سال بعد منتقل کند؛ یعنی اگر به طور مثال فردی در پایان سال، 15 روز مرخصی استحقاقی استفاده نشده دارد، تنها 9 روز از آن را میتواند ذخیره کند تا سال بعد از آن استفاده کند.

آیا به مرخصی ذخیره شده مالیات تعلق میگیرد؟

خیر. طبق ماده 91 قانون مالیات مستقیم، حقوقی که کارمند بابت مرخصی استفاده نشده دریافت می‌کند از پرداخت مالیات معاف است.

هنگام قطع یا پایان همکاری، بازخرید مرخصی چگونه انجام میشود؟

هنگام قطع یا پایان همکاری، آخرین روز کاری کارمند مبنای محاسبه برای بازخرید مرخصی است؛ به این صورت که با توجه به مدت زمانی که او در آن مجموعه مشغول به کار بوده، تعداد مرخصی‌‎های ذخیره شده او را حساب میکنند. توجه داشته باشید که همانطور که در بالا نیز گفتیم، تعداد مرخصی‌های ذخیره شده نمیتواند بیشتر از 9 روز باشد، بنابراین شرکت برای پرداخت بازخرید مرخصی موظف به پرداخت حداکثر 9 روز مرخصی ذخیره شده است اما کارفرما میتواند در صورت توافق تعداد روزهای بیشتری را نیز محاسبه و پرداخت کند.

اگر قرارداد سال گذشته به اتمام رسیده باشد ولی تسویه حساب در سال جدید صورت بگیرد، مبنای محاسبه مبلغ بازخرید مرخصی، تعرفه حقوق و دستمزد آخرین روز کاری سال گذشته است.

در این مقاله سعی کردیم تمام مواردی که لازم است درباره بازخرید مرخصی بدانید را برایتان توضیح دهیم تا در جایگاه کارمند یا کارفرما نسبت به قوانین بازخرید مرخصی به طور کامل آگاه باشید.

در ابتداي صحبت با كارفرما در بابت تمامي موضوعات حتي مرخصي سوالات خود را بپرسيد تا در ادامه دچار مشكل نشويد.